Założycielem Zgromadzenia Oblatów Świętego Józefa jest święty Józef Marello. Urodził się w Turynie we Włoszech 26 grudnia 1844 r. Święcenia kapłańskie otrzymał 19 września 1868 r. Jako sekretarz biskupa Asti uczestniczył w Soborze Watykańskim I. Z tego okresu datuje się szczególny kult księdza Marello do świętego Stanisława Kostki, przy grobie którego modlił się wielokrotnie. Wpatrzony w postać św. Józefa - swojego patrona zapragnął Go czcić i kochać jak Ojca, naśladując jego cnoty i rozszerzając Jego kult.
Mawiał " Kochaj pracę skromną, ukrytą, o którą nikt się nie troszczy, za którą nikt nie podziękuje, która błyszczy w tajemnicy przed spojrzeniem Boga Samego ". Dostrzegając potrzebę niesienia pomocy kapłanom diecezjalnym w pracy duszpasterskiej, założył Zgromadzenie Oblatów Świętego Józefa 14 marca 1878 r. w Asti, koło Turynu. Swoim oblatom mówił: " Bądźcie kartuzami w domu, a apostołami na zewnątrz ". Doceniając walory duchowe i organizacyjne ks. Marello, papież Leon XIII mianował go w 1889r. ordynariuszem diecezji Acqui. Na tym posterunku zmarł 30 maja 1895 r. Jego ciało spoczywa w sanktuarium św. Józefa w Asti.
Podstawowym celem oblatów jest służba Bogu na wzór św. Józefa Oblubieńca NMP. Ponadto Józefici szerzą kult swojego patrona, prowadzą duszpasterstwo parafialne, rodzin, emigrantów. Pracując z młodzieżą katechizują prowadząc szkoły, internaty, zakłady opieki. Głoszą rekolekcje, oraz wyjeżdżają na misje. Błogosławiony Bp Józef Marello - świętym Dnia 25. 11. 2001 r. w Rzymie, podczas Mszy św. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił błogosławionego Józefa Marello świętym.
Kim był przyszły święty? Urodził się 26. 12. 1844 r. w Turynie, w klimacie Bożego Narodzenia i tego samego dnia został ochrzczony w kościele p.w. Bożego Ciała. Na chrzcie św. otrzymał imię Józef. Po śmierci matki wychowaniem 4-letniego Józefa zajęła się ciotka Katarzyna. Mały sierota dojrzewał w miłości do Maryi Matki Bożej, której zawierzył całe swoje życie. Mając 12 lat wstąpił do seminarium duchownego w Asti. W grudniu 1863 r. zachorował na tyfus. Marello czuł, że przybliżał się do kresu swego życia, wołał, więc z głęboką wiarą o pomoc Maryi. W czasie choroby Maryja wewnętrznym głosem zapewnia go, że wyzdrowieje, jeśli zdecyduje się zostać księdzem - takie też podjął zobowiązanie. W 1868 r. przyjął Święcenia kapłańskie. Posługę kapłańską spełniał w cieniu biskupa Savio, który wybrał go za swojego sekretarza i spowiednika. Razem z biskupem Savio uczestniczył w obradach Soboru Watykańskiego I. Poznawszy trudną sytuację Kościoła założył Zgromadzenie Oblatów św. Józefa, którego celem była troska o chrześcijańskie wychowanie młodzieży i pomoc w pracy duszpasterskiej księżom diecezjalnym. W 1888 r. został mianowany biskupem Acqui, stając się wzorem "Dobrego Pasterza" i "perłą w biskupstwie". Nie oszczędzając sił, bp Marello w stylu prawdziwego misjonarza szedł głosić Dobrą Nowinę wszystkim wiernym. Troską otaczał ubogich i chorych, którym poświęcał wiele czasu. Zmarł 30. 05. 1895 r. w Savonie, w opinii świętości. Grób jego znajduje się w Asti.
W niedzielę 26. 09. 1993 r. papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym. Za przyczyną błogosławionego Józefa dokonało się wiele cudów. Oto jeden z nich: cudowne uzdrowienie miało miejsce w Ranquish, w Andach peruwiańskich i dotyczy Alfreda Chavez Leon, lat 11 oraz jego siostry Isila, lat 10. Oboje niedożywione z powodu ubóstwa rodziny zachorowały. 15. O5. miały atak ostrego kaszlu, duszności i sinicy, wysoką gorączkę i ból klatki piersiowej. Miejscowy sanitariusz orzekł, że jest to ostre zapalenie oskrzelowo-płucne. Nie mając do dyspozycji żadnych lekarstw i wiedząc, że dwoje dzieci nie przeżyje transportu do najbliższego szpitala, rokując nieszczęśliwe zakończenie choroby, poradził, aby proszono Boga o uzdrowienie przez wstawiennictwo błogosławionego Józefa Marello, patrona wioski. Rodzice szybko udali się do kaplicy, modląc się wraz ze wspólnotą parafialną. W sposób niespodziewany 17. 05. o drugiej popołudniu, u Alfreda i Isili nie było żadnych znaków choroby: zostali uzdrowieni. Zaraz po uzdrowieniu dzieci mogły wziąć udział w uroczystej procesji, która została zorganizowana dla przyjęcia obrazu błogosławionego Józefa Marello, w ich kaplicy. Z wielką radością przyjęliśmy ten doniosły moment kanonizacji naszego Ojca Założyciela.